Jääkarumaailma näitusedisain

Jääkarumaailma näitusedisain
Jääkarumaailma näitusedisain

Tallinna Loomaaia jääkarumaailma või polaariumi ekspositsiooni infodisainitöö oli üks meie viimaste aegade suuremaid projekte. See tähendas jääkarudele mõeldud uue betoonrajatise piires külastajate liikumisteid arvestades kogu jääkarude loo jutustamist, nende imeliste olendite tekkeloo, anatoomia, toitumise, sigimise ja kõige muu avamist.

Lisaks staatilistele disainitud infokandjatele oli meie ülesandeks luua ka ühe siseruumi, nn meediaruumi kontseptsioon ja sisustada see info- ning meelelahutuslahendustega.

Infodisain jääkarumaailma välisaladel

Selle massiivse töö jaoks saime sisendi Tallinna Loomaaia teaduritelt, ent sellisel üliinfomahukal kujul, kus sadade tekstidokumentide ja ligi tuhande pildi seas pidime looma esmalt korra, järjestuse, loogika ning siis tekstimahte lühendama ja külastajatele suupärasemaks kohendama. See infokorrastamine ja tekstide ümberkirjutamine oli umbes kahe kuu töö.

Edasi võtsime aluseks jääkarumaailma 3D mudeli ja muutsime selle arvutimängusarnaseks — seal sai ringi liikuda ja vaadata. See andis hea arusaama tulevase jääkarumaailma tegelikust kogemusest ja sellest, kuhu ning kuidas peaksid olema seatud infomaterjalid. Märkisime nende parimad asukohad ning, lähtudes arhitektuursetest joonistest, saime disainitööde alustamiseks vajalikud mõõdud.

Polaariumi näituseidsain
Polaariumi näituseidsain

Disainisime ja illustreerisime üle kolmekümne erineva infomaterjali. Lisaelemendina rakendasime kuusnurga kujundit, mis on lumehelbe struktuuri aluseks — jääkristalli molekulid on üksteisega seotud kuusnurkse struktuurina. Meie tööks oli seega nii info kogumine, info töötlemine, külastaja teekonda arvestades parimal viisil info esitamise järjekord üles ehitada; see info paigutada, disainida, infokandjad toota ning jääkarumaailma paigaldada.

Multimeediatoa kontseptsioon ja sisustamine

Ainus külastajatele avatud köetud ruum, nn multimeediatuba, mille üks sein on peaaegu tervikuna klaasist ja võimaldab samuti jääkarusid vaadelda, vajas sisustamist infomaterjalidega ja tegevustega juhuks kui jääkarusid parasjagu näha ei ole.

Multimeediruumi püsivaks helitaustaks sai arktiline jää murdumise ja tuule vingumise heli ning selle seinu ilmestasid virmalisi imiteerivad valguslahendused. Lisaks sellised multimeedialahendused:

Animatsioon kliimamuutuse looduslikest teguritest neljast ekraanist koosneval suurel pinnal

Animatsioon jää tüüpidest

Animatsioon polaaraladest

Infrapunakaameraga võrdlus külasta vs jääkaru

kust on hästi näha kui head isolatsiooni jahtumise eest pakub paks jääkarukarv

Infrapunakaamera võrdlus
Infrapunakaamera võrdlus

Ehtsast jääst jääsein

Puutetundlikul ekraanil hülgete püüdmise mäng

KONTAKT

Reklaamiagentuur Kala Ruudus

Aadress: Toompuiestee 33A, 10149, Tallinn
Reg. kood: 10280963
Tel: 631 3388
E-mail: kala@kalaruudus.ee